معمولاً در خانه‌هایی که دو یا چند عضو خانواده به گیاهان آپارتمانی علاقه‌مندند، ظهور مشکلی اجتناب‌ناپذیر است: بالاخره گلدان سفالی استفاده کنیم یا گلدان پلاستیکی؟ در این پست به این موضوع می‌پردازیم که انتخاب گلدان پلاستیکی یا سفالی چه مزیت‌ها و معایبی در قیاس با یکدیگر دارند و در پایان، بنا به موقعیتی که گل‌ها دارند، راهکاری ارائه می‌دهیم.این مسئله را بیشتر باید در موقعیت وارسی کرد؛ یعنی ارائه راهکار قطعی و حتمی می‌تواند گمراه کننده باشد و بسته به وضعیتی که وجود دارد، باید دست به انتخاب زد. در ادامه به مزیت‌های گلدان‌های پلاستیکی و سفالی می‌پردازیم.

مزیت‌های گلدان پلاستیکی

این گلدان‌ها سبک‌وزن هستند. اهمیت این سبک‌وزن بودن را زمان جا‌به‌جایی یا تعویض گلدان در می‌یابید. یک گلدان بزرگ سنگین‌وزن، احتمالاً حسابی شما را خسته می‌کند.

گلدان‌های پلاستیکی در برابر ضربه مقاوم‌اند. یک گلدان سفالی در صورت سقوط Fall از ارتفاعی کم به‌راحتی می‌شکند. اگر روی سرامیک سقوط کند، حتی احتمال ترک‌برداشتن سرامیک نیز وجود دارد. ولی خسارت گلدان پلاستیکی احتمالاً به پخش‌و‌پلا شدن خاک روی سطح زمین محدود بماند.

به علت فقدان تنفس خاک و گیاه از جداره‌های این گلدان‌ها، گیاه در این گلدان‌ها به آب کمتری نیاز دارد.اگر در انتخاب گلدان حداقل‌هایی از سخت‌گیری را دارید احتمالاً به تجربه می‌دانید که تنوع گلدان‌های پلاستیکی بیشتر است (در محدوده قیمتی کم تا متوسط)؛ گرچه انتظار دراختیار‌داشتن گلدانی «خاص» و «تک» را باید از ذهنتان بیرون کنید.هنگام تعویض گلدان به راحتی جداره‌های درونی‌اش تمیز می‌شوند. یک تکان حسابی تقریباً تمامی خاک‌ها را پاک می‌کند و با فشار آب تمامی جداره تمیز می‌شود.خوش‌تراش‌ترند. یافتن یک گلدان سفالی که متقارن باشد و انحناهایش به‌خوبی درآمده باشد واقعاً دشوار است؛ ولی گلدان‌های پلاستیکی را می‌توانید با خیال راحت از متقارن‌بودنشان تدارک ببینید.

گلدان سفالی

فهرست طولانی‌تر مزایای گلدان‌های پلاستیکی ممکن است سبب شود که گمان برید که گلدان‌های سفالی در برابر گلدان‌های پلاستیکی قافیه را باخته‌اند، باید بگویم که سخت در اشتباهید!

گلدان‌های سفالی هم مزایایی دارند که به‌راحتی نمی‌توان از آن‌ها غافل بود، از جمله اینکه:

به طبیعت نزدیک‌ترند. حس و حالی که یک گلدان سفالی می‌تواند از نزدیکی با طبیعت القا کند، از گلدان‌های پلاستیکی بسیار بیشتر است.آنچه عیب بزرگ این گلدان‌هاست، یک مزیت هم به حساب می‌آید. به علت وزن بیشتر در برابر کج‌شدن مقاوم‌ترند. کافی‌ست یک گلدان سفالی دم‌دست و پا داشته باشید تا اهمیت این مسئله را بهتر دریابید.

جالب است بدانید که بخش اعظم گیاهان آپارتمانی به‌ سبب غرقاب ماندن و پوسین ریشه‌ها از بین می‌روند. گلدان‌های سفالی از جداره ‌هایشان تنفس دارند و همین مسئله باعث می‌شود که چندان با مشکل غرقابی دست‌به‌گریبان نباشید.اگر مایل باشید و بتوانید که هزینه بیشتری برای این گلدان‌ها بپردازید، گلدان‌هایی خاص‌تر و زیباتر در اختیار داشته باشید.

احتمالاً در گلدان‌های سفالی قدیمی‌تر دیده‌اید که لایه‌ای سفید‌رنگ بر جداره بیرونی نقش بسته است. این همان نمکی‌ست که ازطریق جداره‌های این گلدان‌ها به بیرون آمده است. در گلدان‌های پلاستیکی شستن نمک‌ خاک گلدان خود پروسه‌ای زمان‌بر است.تنفس ریشه‌ها و تبادل هوای بهتری دارند.در برابر آفتاب مقاوم‌اند.

گلدان سفالی کوچک

وقتی دیدم گلدان‌هایی که برای مدت‌هایی طولانی پشت پنجره گذاشته‌ام، رنگ‌و‌رو‌رفته شده‌اند کمی جا خوردم. گلدان زشت زیبایی‌های گل را از بین برده بود. از طرفی دیگر، برای گلدان‌هایی متوسط به بالا، یا برای گلدان‌هایی بسیار بزرگ، وزن گلدان‌هایی سفالی آنقدر زیاد می‌شود که جابه‌جایی‌اش ناممکن می‌شود. در کنار این‌ها پیداکردن گلدانی سفالی زیبا دشوار است و هزینه‌بر، در‌صورتی‌که با هزینه‌ای بسیار کمتر می‌توان گلدانی پلاستیکی تدارک دید که چشم را نیازارد.

در این جور مواقع، پیشنهاد می‌کنم که جدولی داشته باشید و برای موقعیتی که قرار است گلدان در آن قرار بگیرد، شماری از مؤلفه‌ها را مدنظر داشته باشید.

اگر گیاه آپارتمانی گران‌قیمت و آفتاب‌دوست دارید و در نگهداری گیاه نسبتاً با حوصله و حرفه‌ای هستید، بهتر است زحمت خریدن گلدان سفالی زیبایی را بر خود هموار کنید. به این تلاش به چشم یک دستاورد بلند‌مدت نگاه کنید، اما اگر گلی فصلی دارید یا چندان زمان یا بودجه برای نگهداری گل خود ندارید، یا اینکه گیاهتان سایه‌دوست است، انتخاب گلدانی پلاستیکی در الویت است.

درباره ما

شرکت مهربان پلاست با سالها تجربه در زمینه طراحی و تولید انواع گلدان از قبیل : گلدان های پلاستیکی مستطیلی ، مربعی ، گرد و ..فعالیت دارد و تمام این گلدان ها براساس استانداردهای جهانی ساخته می شود.

آدرس شرکت

آدرس شرکت :جاده ورامین ، خیرآباد ، خیابان بهرام مصیری بعد از خط راه آهن ، خ صنعت 3 ، کوچه جلالی ، پلاک 279
شماره تلفن : 02136236982 - 02136237152
شماره همراه : 09122275915
ایمیل:info@mehrabanpelast.com

نقشه