راهنمای انتخاب گلدان آپارتمانی

در بخش زیر به راهنمای انتخاب گلدان آپارتمانی برای گیاهان زینتی منزل شما پرداخته ایم.

باتوجه به این که زندگی از خانه های حیاط دار به زندگی در آپارتمان ها و برج های بلند قامت تبدیل شده است اما علاقه مردم به گیاهان آپارتمانی همچنان باقی است. به هر خانه که سری بزنید وجود حداقل یک گلدان آپارتمانی را شاهد خواهید بود.

اما نکته مهم و اساسی در روش نگهداری از گیاهان آپارتمانی است،  موضوع بسیار مهمی است که ذهن عزیزان را به خود مشغول کرده است. برای نگهداری از گل و گیاه علاوه بر شرایط دمایی، خاک، نور، میزان آب و ... نوع گلدان نیز تاثیر فراوانی دارد.

راهمای انتخاب گلدان آپارتمانی

گیاهانی که در خانه پرورش می دهیم پس از مدتی نیازمند تعویض گلدان می شوند چرا که این مورد در رشد و تکثیر و گلدهی آن ها تاثیرگذار می باشد. انتخاب گلدان نامناسب منجر به از بین رفتن زمان و هزینه شود و هم به گیاهان آسیب جدی وارد نماید. ویژگی مهمی که یک گلدان خوب دارد شامل موراد زیر است: 

1. دارای زهکشی مناسب باشد

2. متخلخل باشد

3. به لحاظ وزنی متناسب باشد

4. فضای مناسبی برای رشد گیاه داشته باشد

 

قابلیت زهکشی مناسب

گلدان دارای زهکشی به گلدانی می گویند که در بخش زیرین آن سوراخ هایی تعبیه شده باشد. در واقع می توان گفت یکی از مهم ترین نکاتی است که باید در هنگام خرید گلدان آپارتمانی به آن توجه نمود. این سوراخ ها  مانع از تجمع آب در سطح انتهایی گلدان می شود. هنگامی که به گیاه آب می دهیم، این آب در سطح پایین خاک که به ریشه ها نزدیک است جمع شده و منجر به پوسیده شدن و از بین رفتن ریشه ها می شود. وجود سوراخ های زهکشی باعث خروج آب از خاک شده و فضای مرطوبی را برای ریشه ها فراهم می نماید. چرا که بسیاری از گیاهان برای رشد تنها به رطوبت خاک احتیاج دارند. نیازی نیست تمام ریشه در آب باشد.

گلدان‌های متخلخل

گلدان های متخلخل گلدان هایی هستند که از خاک رس و یا ترکیبی از چسب و چوب ساخته می شود. این ظروف به نحوی طراحی شده اند که رطوبت و هوای مورد نیاز گیاهان را از دیواره خود عبور می دهند و هوای را در اطراف ریشه به جریان می اندازند و با تبخیر رطوبت از جداره خود خاک را خنک نموده و مانع از پوسیده شده گیاه می شود. 

اما باید به این نکته دقت نماییم که تعداد دفعات آبیاری گیاهانی که در این گلدان ها قرار دارند به نسب بیشتر می شود.

وزن مناسب گلدان

وزن خاک به هنگام خیس شدن افزایش می یابد اگر وزن گلدان زیاد باشد جابجایی آن سخت می شود. پس به هنگام خرید، باید وزن گیاه، گلدان، خاک آب را در نظر گرفت. البته مکانی که قرار است گلدان در آنجا قرار گیرد نیز بسیار مهم است. اگر گلدان در بالکن و یا جایی قرار دارد که در معرض وزش باد بوده ترجیحا وزن گلدان باید سنگین تر باشد تا آسیبی به گیاه وارد نشود. اما اگر نیاز به جابجایی مادام باشد، گلدان سبک تری باید انتخاب شود.

نکاتی که باید به آن توجه نمایید:

انتخاب گلدان مناسب

 گلدان هایی که از جنس فلز یا پلاستیک هستند آلودگی به خاک وارد میکنند و در رشد گیاهان تاثیر سوء می گذارند. پس در انتخاب گلدان دقت نمایید و از سازگار بودن گل وگلدان اطمینان حاصل نمایید

 

طول عمرگلدان‌ها

نوع و کیفیتی موادی برای ساخت گلدان استفاده شده است و مکان قرار گیری گلدان بر عمر مفید آن تاثیرگذار است. اگر گلدان نشکند و یا خراب نشود بیش از 5 سال می توان از آن استفاده نمود. البته هر گیاهی برای رشد بهتر باید هر چند وقت یک بار گلدانش تعویض شود و فضای کافی برای رشد بهتر را در اختیار داشته باشد.

 

تعمیر و نگهداری

برای اینکه به ریشه گیاه آسیبی وارد نشود هر چند وقت یکبار باید گلدان ها را بررسی نماییم تا اگر نیاز به تعویض دارند در این راستا اقدام نماییم. برای مثال رطوبت می تواند باعث فرسایش گلدان های چوبی شود. علاوه بر این ظاهر گلدان هم مهم است.

تمام نکات گفته شده می تواند شما را در انتخاب گلدان راهنمایی کند. رنگ و شکل ظاهری گلدان هم برای خیلی ها مهم است تا گلدان هایشان با ترکیبی زیبا جلوه کند.

در سایت مهربان پلاست گلدان پلاستیکی در رنگ ها و طرح های فراوان عرضه شده است. با اطلاع از قیمت گلدان ها به صفحه لیست قیمت محصولات مراجعه نمایید و گلدان مورد نظر خود را سفارش دهید.  فروش گلدان پلاستیکی در سایت مهربان پلاست.

درباره ما

شرکت مهربان پلاست با سالها تجربه در زمینه طراحی و تولید انواع گلدان از قبیل : گلدان های پلاستیکی مستطیلی ، مربعی ، گرد و ..فعالیت دارد و تمام این گلدان ها براساس استانداردهای جهانی ساخته می شود.

آدرس شرکت

آدرس شرکت :جاده ورامین ، خیرآباد ، خیابان بهرام مصیری بعد از خط راه آهن ، خ صنعت 3 ، کوچه جلالی ، پلاک 279
شماره تلفن : 02136236982 - 02136237152
شماره همراه : 09122275915
ایمیل:info@mehrabanpelast.com

نقشه